- Szeptember 6. és 10. között a romániai Iași megye két nagyszabású rendezvénynek adott otthont, amelyek a vidéki fiatalokat és az ifjúsági munkásokat szólították meg.
- Az idén első alkalommal megrendezett European Rural Youth Summit (Európai Vidéki Ifjúsági Csúcstalálkozó, ERYS) célja a vidéki ifjúsági ökoszisztéma stratégiai fejlesztése Európában.
- Ezzel párhuzamosan került megrendezésre a romániai vidéki fiatalok képzési és kapcsolatépítési lehetőségeinek fejlesztésére összpontosító országos Rural Youth Summit (Vidéki Ifjúsági Csúcstalálkozó).
- A két rendezvényen 18 országból több mint 200 fiatal, ifjúsági munkás és érintett döntéshozó vett részt.
Az European Youth Village (Európai Ifjúsági Falu) program létrehozói (az Aktív Fejlesztésért Egyesület és a Go Free Egyesület – a Civil Társadalom Támogatásáért Egyesület) az Oktatás és Szakképzés területén működő Közösségi Programok Nemzeti Ügynökségével (ANPCDEFP) együtt, amely Romániában az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület európai programokat valósítja meg, 2023. szeptember 6. és 9. között szervezte meg a European Rural Youth Summit (ERYS) első kiadását. Ezzel párhuzamosan került sor a Rural Youth Summit-ra, amely országos rendezvényként már a negyedik kiadásához érkezett.
„From RURAL to PLURAL” szlogen alatt a vidéki fiataloknak és ifjúsági munkásoknak szóló európai eseményre – ERYS – Dorobanț faluban, Aroneanu községben, Iași megyében került sor, és az előző három országos kiadás továbbgondolását jelentette. Az aroneanui Aron Vodă Iskola 18 országból több mint 200 fiatalt és ifjúsági munkást, valamint helyi, országos és európai döntéshozókat látott vendégül.
A European Youth Village Program keretében szervezett ERYS célja az európai ifjúság vidéki ökoszisztémájának stratégiai fejlesztése volt, valamint olyan terek, kontextusok és platformok létrehozása, amelyek által a fiatalok hallathatják hangjukat, és több európai országból érkezve megoszthatják egymással a vidéki ifjúsági munkával kapcsolatos tapasztalataikat és nézőpontjukat.
Közép és hosszú távon az ERYS célja, hogy az European Youth Village Programban részt vevő országokban olyan ifjúsági ökoszisztémát alakítson ki, ahol a fiatalok állnak a középpontban.
A rendezvény célja volt továbbá egy sor közpolitikai javaslat kidolgozása Európa vidéki fiataljai helyzetének javítására. A javaslatok a fiataloktól származnak, tükrözik az ő igényeiket, és azzal a céllal jöttek létre, hogy eljussanak a döntéshozókhoz, az Európai Parlament érintett szereplőihez, valamint a nemzeti hatóságok képviselőihez.
Az európai rendezvénnyel párhuzamosan került sor a negyedik alkalommal megrendezett Rural Youth Summit-ra. Az esemény célja, hogy képzési és kapcsolatépítési lehetőségeket alakítsanak ki a romániai vidéki fiatalok számára, és elősegítsék a párbeszédet köztük, valamint a hatóságok és más érintett szereplők képviselői között nemzeti és európai szinten. Az előző években már három alkalommal szervezték meg a találkozót: Bákóban (2019), a Iași megyei Aroneanu községben (2021) és a Nagyszeben megyei Slimnic községben (2022).
A két csúcstalálkozót az Európai Unió az Erasmus+ és az Európai Szolidaritási Testület oktatási programjain keresztül, valamint a helyi partnerek – a Iași megyei Aroneanu városháza és a helyi tanács – támogatásával finanszírozták.
Az European Youth Village egy stratégiai közösségfejlesztési és közösségszervezési program, amelynek célja autonóm ifjúsági közösségek létrehozása vidéki területeken, valamint a közpolitikai keretek megerősítése nemzeti és európai szinten, teret biztosítva a legjobb gyakorlatok cseréjének az ifjúságpolitika területén. Az EYV keretében szervezett tevékenységek egyike az „European Youth Village ” pályázat. Ezt a címet azoknak a falvaknak vagy községeknek ajánlják fel, amelyek változást akarnak a közösségben. Az EYV program 2018-ban indult, és országos szinten az Aktív Fejlesztésért Egyesület (ADA) és a Go Free – A Civil Társadalom Támogatásáért Egyesület koordinálja. A European Youth Village Programról bővebb információ itt érhető el.
Idén először a European Youth Village címet egy Hargita megyei magyar falu, Csíkszentgyörgy is elnyerte. Az ERYS-en is részt vettek a fiatalok, és a kezdeményező csoport egyik tagja, Lacz Brigitta előadást is tartott a Vidéki ifjúsági beszélgetéseken, amely az ERYS program része volt. Ennek keretében néhány kiválasztott fiatal beszélt a közösségük által azonosított problémákról és megoldásokról. Brigitta arról beszélt, milyen a romániai magyar kisebbség tagjának és egyben vidéki fiatalnak lenni:
A legnyilvánvalóbb probléma, mint már tudjátok, a nyelvi szakadék. Először is, a román nyelvet csak az iskolában használom. Ott a legfontosabb az irodalmi nyelv pontossága, ezért nincs lehetőségünk a személyes kommunikáció, a mindennapi nyelv gyakorlására. Nem lehet megtanulni hibák nélkül kommunikálni. (…) Megkérdezték, hogy milyen nehézségekkel kell szembenéznem vidékii fiatalként. Az egyetlen probléma az, hogy sok olyan dolog van, amit csak a legközelebbi városban tudunk beszerezni. Ha moziba akarok menni, ha elektronikai eszközt akarok vásárolni, vagy akár az osztálytársaimmal szeretnék találkozni, akkor fél órát kell autózni a megyeközpontba, Csíkszeredába. Az utazás rengeteg időt vesz igénybe, így eleve akadályozza az iskolai életet. Sokan vannak, akik emiatt nem is járnak középiskolába, korán munkába állnak. (Brigitta, Románia)
Az ERYS rendezvénye csodálatos volt! Felejthetetlen pillanatokat töltöttem a vidéki környezet és a fenntarthatóság iránt szenvedélyesen elkötelezett fiatalok körében. Különböző országokból érkező emberekkel találkoztam, megosztottam tapasztalataimat és új nézőpontokkal találkoztam. Inspiráló műhelymunkákban vettünk részt, innovatív megoldásokat vitattunk meg és tartós kapcsolatokat teremtettünk. Finom, hagyományos ételeket fogyasztottunk, és felfedeztük a hely természeti szépségeit. Táncolunk, nevetünk és ünnepeltük a kulturális sokszínűséget. Ez egy olyan találkozó volt, amely arra motivált, hogy továbbra is a vidékfejlesztésért dolgozzak, és életben tartsam a generációk közötti kapcsolatot. Csodálatos élmény volt, amelyre mindig mosolyogva fogok emlékezni. (Pablo, Spanyolország)
Ez a csúcstalálkozó valóban felnyitotta a szememet a vidéki közösségek előtt álló kihívásokra, valamint az állami források bevonásának fontosságára e problémák kezelésében. Nagyon sok csodálatos emberrel találkoztam Európából, sőt az USA-ból is. Hihetetlen, hogy milyen közel kerültünk egymáshoz ilyen rövid idő alatt. Rövidre fogva a történetet, szeretlek titeket, és hamarosan találkozunk! (Tanja, Németország)
Vidéki származású és vidéken felnőtt fiatalként nagyon örülök, hogy végre van egy olyan környezet, mint a RYS, amely összehozza a romániai falvak és községek fiataljait – és idén nagyobb körben, Európából is, az ERYS révén -, mert így létrehozhatjuk a vidéki fiatalok aktív közösségét és a nem formális tanulási és részvételi lehetőségeket Románia falvaiban. A csúcstalálkozó résztvevőjeként elmondhatom, hogy nagyon jól látható a fiatalok azon vágya, hogy bekapcsolódjanak, hogy hozzájáruljanak az általuk kívánt változás eléréséhez, hogy meghallgassák őket, és hogy hozzájáruljanak a vidéki ifjúsági ágazat közös jövőképének kialakításához. (Ana, Románia)
Nagyon izgalmas volt látni az elfogadó e-mailt, és az izgalom az e-mail után egészen az ERYS végéig élt bennem. Új emberekkel találkozni mindig izgalmas, és az új emberek mindig adnak gondolatébresztőt. Néha az ötletek kavalkádjában, sokaságában elvesznek a jó gondolatok, azonban az ERYS mindent megadott ahhoz, hogy ezek az ötletek, gondolatok és érzések ne vesszenek kárba. Összességében ez az élmény egyedülálló sok más projekthez és csúcstalálkozóhoz képest, amelyeken részt vettem. Az emberek okkal vannak itt, és mindannyian izgatottak, hogy megosszák, mit tettek korábban, mit akarnak még tenni, és megpróbálnak embereket találni az együttműködéshez és a nagyobb változásokhoz. A szervezés gondosan átgondolt. Minden szükségletet vagy kérést olyan szinten kezelnek, hogy a legtöbbet adják az adott helyzetben. (Van, Örményország)
Úgy gondolom, hogy a problémák Európa-szerte hasonlóak. A fiatalok nem akarnak a falvakban maradni, mert azt gondolják, hogy a faluban való túléléshez földművesnek kell lenniük, és hogy ez az egyetlen lehetőség vidéken. De úgy gondolom, hogy a világ változik, és a fiataloknak a városiakhoz hasonlóan a teljes infrastruktúrához való hozzáférésre van szükségük”. (Monika, Szlovákia)
Régen láttam ennyi energiát és elszántságot egy helyen. Szó esett a vidéki fiatalok korlátozott lehetőségeiről, az infrastruktúra hiányáról, az iskolába való közlekedési lehetőségek elérhetőségéről, az ifjúsági központok szükségességéről és a fiatalok részvételre való ösztönzéséről. Láttam olyan középiskolásokat vagy egyetemistákat, akik jobban értik a helyi közigazgatás működését, mint néhány helyi politikus, olyan fiatalokat, akik elmentek a helyi tanács üléseire a falujukban, és párbeszédet kezdeményeztek a hatóságokkal az igényeikről és az előttük álló kihívásokról.
Négy napon át zajlott a képzés, a műhelymunkák és a legjobb gyakorlatok cseréje. Örömömre szolgált, hogy a csúcstalálkozó egyik workshopján beszámolhattam a kis közösségekkel folytatott munkámról, a civil szféra eszközeiről és a közösségszervezési gyakorlatokról. Beszéltünk az Alkotmányról, az alapvető szabadságjogokról, a közérdekű információkhoz való hozzáférés jogáról és a kisközösségekben rejlő lehetőségekről. Reményt és bizalmat ébresztettek bennem. A demokráciánknak aktív polgárokra és erős civil társadalomra van szüksége, a falvaktól a nagyvárosokig. (Luca, Románia)
Az idei országos RYS eseményét az ERYS első kiadásával párhuzamosan rendezték meg. Számomra ez egy energiával, tudással és kapcsolatépítéssel teli élmény volt, a legjobb gyakorlatok cseréje.
Elégedett vagyok azzal, ahogy ez a program fejlődött, és rendkívül hálás vagyok, hogy részese lehetek azon fiatalok életének, akik a vidéki környezetükben meghatározzák a tempót és a ritmust! Annak ellenére, hogy ez a rendezvény egyre nagyobb méreteket ölt, és kihívást jelenthet a szervezők számára, új ajtókat nyit meg. Lehetőséget ad a nemzeti és európai szintű támogatással rendelkező helyi közösségek fejlődésére, új együttműködések és potenciális tapasztalatcserék megkötésére.
Személyes szinten sikerült kilépnem a komfortzónámból, és magával ragadtak a műhelymunkák során folytatott beszélgetések: azonosítottuk a tevékenységek és események szervezésének kihívásait és finanszírozási forrásokhoz való hozzáférés lehetőségeit (például az Európai Szolidaritási Testületen keresztül történő támogatási lehetőségeket). A személyes értékek és a fiatalokkal való munka egész folyamatát megkönnyítő értékek azonosítására összpontosító műhelymunkák során elmélyültem a vidéki környezet összetettségében és a kapcsolódó jövőkép kialakításában, és sikerült gyakorlati megoldások felé irányítani a figyelmemet: ingyenes és hatékony közlekedés a vidéki diákok és a kevés lehetőséggel rendelkező fiatalok számára. Bízom abban, hogy mindaz, amit a műhelymunkák után összeállítottunk, eljut a döntéshozókhoz, és felhívja a figyelmüket arra, hogy a vidéki fiatalok igényeinek megfelelően cselekedjenek. Szeretném, ha lehetőségem nyílna egy olyan részvételi költségvetési projekt létrehozására a helyi közösségekben, amely a vidéki fiatalokat célozza meg.” (Maria, Románia)