A European Youth Village [Európai Ifjúsági Falvak Program] célja, hogy láthatóvá tegye a vidéki területeken élő fiatalokat, ösztönözze őket a kezdeményezőkészségre, és segítse a fiatalok, a hatóságok, a szervezetek és a vidéki közösségek más tagjai közötti párbeszéd keretének megteremtését. A programot országos szinten az Aktív Fejlesztésért Egyesület és a Go Free – Egyesület a Civil Társadalom Támogatásáért koordinálja, amely a 2020-as és 2021-es „Európai Ifjúsági Falu” címre pályázó falvak hálózatával együtt azt tűzte ki célul, hogy feltárja a vidéki fiatalok néhány szükségletét, problémáját és törekvését, hogy előmozdítsa a fiatalok elképzelését arról, hogy mit jelent számukra egy európai, ifjúságbarát falu, miközben hozzájárul a romániai falvakban élő fiatalokat közvetlenül érintő ifjúságpolitika fejlesztéséhez és javításához.
A 2021-es évre az Európai Ifjúsági Falvak Program irányítása a Román Ifjúsági Tanáccsal, a Romániai Diákszervezetek Országos Szövetségével, a Diákok Országos Tanácsával és az Európai Ifjúsági Falvak Hálózatával közösen a Vidéki Ifjúság Fehér Chartájának kidolgozását tűzte ki célul, amely olyan stratégiai dokumentum, amely a vidéki fiatalokat célzó, illetve a vállalt intézkedések és stratégiai irányok révén a vidéki fiatalokra vagy a vidéki fiatalok szervezeteire hatást gyakorló jövőbeli közpolitikák irányadója.
E dokumentum kidolgozásához a kezdeményezők felkérik a nem kormányzati ifjúsági szervezeteket – akár vidéki, akár nem vidéki, de a vidéki fiatalokat tevékenységükbe bevonó -, hogy csatlakozzanak a Vidéki Ifjúság Fehér Chartájának kidolgozásához. A szervezetek és informális ifjúsági csoportok 2021. május 25-ig jelentkezhetnek az itt elérhető online űrlap kitöltésével, megjelölve a kívánt szerepet. Szervezetének/csoportjának tapasztalataitól és elérhetőségétől függően vállalhatja a partneri, közreműködői, támogatói vagy támogatói szerepet a Charta kidolgozásának folyamatában (részletek a Szervezeteknek szóló felhívásban: Vegyen részt a Vidéki Fiatalok Fehér Chartájának kidolgozásában).
A Vidéki Ifjúság Fehér Chartája három szakaszban kerül kidolgozásra az Erasmus Plus program pénzügyi támogatásával, és a következőket foglalja magában:
1) Országos kutatás a romániai vidéki fiatalok problémáiról és szükségleteiről a számukra releváns különböző kulcsfontosságú területeken (2021. május-augusztus);
2) A Vidéki Ifjúsági Fehér Charta kidolgozása és bemutatása a Vidéki Ifjúsági Csúcstalálkozón – 2. kiadás (2021 szeptembere);
3) A Charta végleges dokumentumának kidolgozása és népszerűsítése (2021. október-december).
A Charta kidolgozása során a kezdeményezők és a hozzájuk csatlakozó szervezetek bevonják a romániai vidéki fiatalok mellett a helyi és megyei hatóságok képviselőit, a vidéki tanárokat és a megyei tanfelügyelőségek képviselőit, valamint nem utolsósorban a vidéki fiatalokkal foglalkozó szakembereket és a vidéki területeken tevékenykedő nem kormányzati szervezeteket.
A konzultációk 2021 májusától augusztusáig tartanak, főként online. A vidéki fiatalok számára különböző kérdőívek is készülnek (több kulcsfontosságú területre vonatkozóan), valamint a Zoom platformon fókuszcsoportok sorozata a vidéki fiatalokkal különböző kategóriákban.
További részletek a program honlapján, a www.europeanyouthvillge/blog oldalon találhatók, vagy a satuleuropeandetineret@gmail.com címen lehet kapcsolatba lépni a csapattal. További friss információk a @europeanyouthvillage Facebook-oldalon találhatók.
A Vidéki Fiatalok Fehér Chartáját az Erasmus Plus program által finanszírozott „Európai Ifjúsági Falu” projekt keretében dolgozták ki, amelyet az Aktív Fejlesztésért Egyesület és a Go Free – Egyesület a Civil Társadalom Támogatásáért koordinál.